ul. Konduktorska 4 lokal 030
00-775 Warszawa
kancelaria@gornik-saluda.pl
+48 22 305 54 24
W poprzednich dwóch artykułach opisane zostały sytuacje kiedy możemy domagać się alimentów od byłego małżonka i jakie warunki musimy spełnić, aby je otrzymać. Zdarza się jednak, że obowiązek alimentacyjny ustanowiony na rzecz jednego z rozwiedzionych małżonków w niektórych sytuacjach wygasa.
Pierwszą sytuacją wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem byłego małżonka jest sytuacja, kiedy osoba uprawniona do pobierania alimentów zawiera kolejny związek małżeński.
Drugim przypadkiem wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego jest upływ 5-letniego terminu od orzeczenia rozwodu. Jednakże w tym przypadku zobowiązanym do alimentacji musi być małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, czyli w przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie. Jednakże, ze względu na szczególne okoliczności, 5-letni termin może zostać przedłużony przez sąd rodzinny. W takim przypadku udowodnienie pojawienia się szczególnych okoliczności spoczywać będzie na małżonku uprawnionym do pobierania alimentów. Co ważne, owe szczególne okoliczności muszą powstać przed upływem 5-letniego terminu od orzeczenia rozwodu. Należy podkreślić, że wyjątkowe okoliczności zachodzić mogą zarówno po stronie rozwiedzionego małżonka, który domaga się przedłużenia obowiązku alimentacyjnego, jak i po stronie małżonka zobowiązanego do łożenia alimentów.
powrót