ul. Konduktorska 4 lokal 030
00-775 Warszawa
kancelaria@gornik-saluda.pl
+48 22 305 54 24
Gdy któregoś dnia listonosz przyniesie nam sądowy nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym, nie trzeba od razu wpadać w panikę i snuć czarnych scenariuszy.
Po pierwsze, należy dokładnie przeczytać pozew i dołączone do niego załączniki. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się w jakiej sprawie został nam przesłany nakaz zapłaty. Jeżeli nie zgadzamy się z twierdzeniami powoda, to najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić, to zignorować pismo. Nie bójmy się wdawać w spory, jeśli mamy pewność, że świadczenie dochodzone pozwem jest bezzasadne.
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, gdy tak stanowi przepis szczególny. Przed wydaniem nakazu zapłaty sąd ma obowiązek sprawdzić czy istnieją podstawy do jego wydania. Nakaz zapłaty nie może zostać wydany, jeśli z treści pozwu wynika, że roszczenie jest oczywiście bezzasadne, okoliczności, które są przytoczone w pozwie budzą wątpliwości, zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego, nieznane jest miejsce pobytu pozwanego albo doręczenie mu nakazu nie może zostać dokonane w kraju. Co do zasady jeżeli zachodzi któraś z powyższych przesłanek, a także jeśli roszczenie dochodzone przez powoda nie jest pieniężne, sąd nie wyda w sprawie nakazu zapłaty, bowiem byłoby to sprzeczne z przepisami ustawy.
Jednakże, jeżeli w sprawie spełnione są wszystkie warunki konieczne do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, sąd w wydanym nakazie zapłaty nakazuje pozwanemu, aby ten w terminie 2 tygodni od doręczenia nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami, bądź w tym terminie wniósł do sądu sprzeciw.
Środkiem, którym może bronić się pozwany przed skutkami nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest właśnie prawidłowo złożony sprzeciw. Na skuteczne złożenie sprzeciwu mamy tylko 2 tygodnie od momentu odebrania nakazu zapłaty. Po upływie tego terminu sąd odrzuci spóźniony sprzeciw, a nakaz zapłaty stanie się prawomocny i powód będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne.
Czym jest sprzeciw od nakazu zapłaty? Jest to nic innego jak pismo procesowe pozwanego skierowane do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie tym pozwany wskazuje czy zaskarża nakaz zapłaty w całości czy w części, formułuje zarzuty oraz przedstawia konkretne okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie. Należy podać wszelkie znane nam okoliczności faktyczne i dowody już w sprzeciwie od nakazu zapłaty, aby nie narazić się na sytuację, w której sąd pominie je i uzna że zostały przedstawione za późno.
W sytuacji prawidłowo wniesionego sprzeciwu, nakaz zapłaty traci moc. Zostaje wówczas wyznaczona rozprawa, a nasz sprzeciw zostaje doręczony powodowi wraz z wezwaniem na rozprawę. Nasza sprawa będzie się toczyła już w trybie zwykłym i zakończy się wydaniem przez sąd wyroku.
powrót