Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte podczas małżonków lub jednego z nich w trakcie trwania małżeństwa. Jednakże nie wszystkie przedmioty, które zostały nabyte podczas trwania małżeństwa należą do majątku wspólnego małżonków. Każdy z małżonków może posiadać tzw. majątek osobisty.
Co zatem należy do majątku osobistego każdego z małżonków? Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego będą to:
- Przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej, czyli przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa.
- Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Znaczenie ma w tym przypadku wola spadkodawcy i darczyńcy.
- Prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (np. prawa majątkowe wynikające z umowy spółki cywilnej).
- Przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (np. ubrania, przybory kosmetyczne, buty).
- Prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. alimenty).
- Przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.
- Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków.
- Przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków (premia uznaniowa nie spełnia tego kryterium, chodzi o nagrody szczególne, np. za osiągnięcia sportowe czy artystyczne).
- Prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy (chodzi o autorskie prawa majątkowe, a nie dochody jakie one przynoszą).
- Przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Zatem o tym, czy jakiś składnik majątku należy do majątku osobistego czy do majątku wspólnego małżonków decyduje wiele okoliczności. Zastosowanie praktyczne podziału na majątek osobisty i majątek wspólny ma znaczenie głownie w sytuacji, kiedy dochodzi do rozwodu małżonków. Należy jednak pamiętać, iż małżonkowie mogą w ogóle zrezygnować z posiadania wspólnego majątku, np. poprzez podpisanie intercyzy.
powrót