ul. Konduktorska 4 lokal 030
00-775 Warszawa
kancelaria@gornik-saluda.pl
+48 22 305 54 24
Zdarza się, że słyszymy, że ktoś dostał tzw. „zawiasy" albo karę w „zawiasach". Czym są zatem owe zawiasy? Warunkowe zawieszenie wykonania kary, czyli potocznie „zawiasy" to sytuacja, kiedy sprawcy zostaje wymierzona kara pozbawienia wolności, ale pod pewnymi warunkami nie dochodzi do jej wykonania. Nie oznacza to, że do wykonania kary może już nigdy nie dojść. Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności należy traktować jako szansę dla sprawcy, aby ten nie musiał wykonać kary w warunkach izolacyjnych. Okres, na jaki jest zawieszana kara nazywa się „okresem próby". Okres próby biegnie od momentu uprawomocnienie się wyroku i trwa od roku do 3 lat (wyjątkowo od 2 do 5 lat wobec sprawcy młodocianego oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej). Wspomniany wyżej okres próby jest okresem o tyle istotnym, że od zachowania skazanego zależy, czy okres ten zakończy się dla niego zarządzeniem wykonania kary pozbawienia wolności, czy też przebiegnie pomyślnie i wykonanie kary pozbawienia wolności nie będzie już możliwe do zarządzenia. Czemu stosuje się warunkowe zawieszenie wykonania kary? Otóż nie zawsze wykonanie orzeczonej kary jest niezbędne do osiągnięcia oczekiwanego celu. Zdarza się, że cele kary zostaną spełnione bez jej wykonania. Aby doszło do warunkowego zawieszenia kary, muszą być spełnione konkretne warunki.
Jakie zatem trzeba spełnić warunki, aby Sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary?
1. Orzeczona kara pozbawienia wolności nie może przekraczać 1 roku.
2. Sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie mógł być uprzednio skazany na karę pozbawienia wolności.
3. Jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary.
4. Będzie to wystarczające do zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
5. Sąd dojdzie do przekonania, że warunkowe zawieszenie wykonania kary nie spowoduje w oczach innych ludzi poczucia, że sprawca przestępstwa jest bezkarny i uchyla się od odpowiedzialności.
Sąd bierze pod uwagę także postawę sprawcy, jego cechy osobowościowe i warunki osobiste (środowisko, w którym żyje), dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa. Powyższe przesłanki mają charakter indywidualny. Jest to tak zwana pozytywna prognoza kryminologiczna, która ma ogromne znaczenie dla tego typu środka. Najważniejsze jest bowiem, aby osoba, co do której orzeczono warunkowe zawieszenie wykonania kary, nie popełniła już więcej czynów zabronionych.
Czy są jakieś ograniczenia związane z warunkowym zawieszeniem wykonania kary? Wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim oraz wobec sprawcy, który był już uprzednio karany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.