ul. Konduktorska 4 lokal 030
00-775 Warszawa
kancelaria@gornik-saluda.pl
+48 22 305 54 24
W poprzednim artykule omówiony został tzw. zwykły obowiązek alimentacyjny. Poza zwykłym obowiązkiem alimentacyjnym, ustawodawca przewidział także tzw. rozszerzony obowiązek alimentacyjny. Czym różni się rozszerzony obowiązek alimentacyjny od zwykłego obowiązku alimentacyjnego?
Sytuacja, kiedy może zostać orzeczony rozszerzony obowiązek alimentacyjny ma miejsce, gdy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków.
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, wówczas sąd może orzec od małżonka uznanego za wyłącznie winnego łożenia alimentów na rzecz małżonka, który winy w rozkładzie pożycia nie ponosi, gdy ten wystąpi z takim żądaniem. Wówczas dojdzie do sytuacji, kiedy małżonek wyłącznie winny obowiązany będzie przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
W takim przypadku uprawnionym do otrzymania alimentów po rozwodzie będzie małżonek uznany za niewinnego rozkładowi pożycia przy jednoczesnym przypisaniu wyłącznej winy rozkładu pożycia dla drugiego z nich. Zobowiązanym do płacenia alimentów będzie zatem małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Podobnie jak w przypadku niedostatku, ustawodawca nie zdefiniował pojęcia istotnego pogorszenia sytuacji materialnej. Przyjmuje się jednak, że istotne pogorszenie sytuacji materialnej oznacza, iż po rozwodzie sytuacja małżonka uprawnionego do alimentów będzie gorsza niż w czasie pozostawania przez niego w związku małżeńskim. Należy w takim przypadku porównać sytuację materialną małżonka niewinnego po rozwodzie z hipotetyczną sytuacją, w jakiej znajdowałby się gdyby rozwodu nie orzeczono. Dodatkowo, pogorszenie sytuacji materialnej musi mieć charakter istotny (odczuwalny). Nie jest to jednak tożsame z pojęciem niedostatku, czyli uprawniony może zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby, nawet te wyższego rzędu. Zaspakajane potrzeby nie mogą jednak przewyższać poziomem tych, które realizowane były w małżeństwie.
Obowiązek udowodnienia przesłanki istotnego pogorszenia sytuacji materialnej będzie spoczywał na tym małżonku, który jest uprawniony do pobierania alimentów. W tym celu warto pokazać sądowi spis wydatków obrazujący sytuację materialną przed rozwodem i po rozwodzie, który zostanie poparty odpowiednimi dokumentami, np. paragonami, fakturami VAT czy zeznaniami świadków.
powrót