ul. Konduktorska 4 lokal 030
00-775 Warszawa
kancelaria@gornik-saluda.pl
+48 22 305 54 24
Obowiązek alimentacyjny kojarzy się przede wszystkim z łożeniem na utrzymanie dzieci przez rodziców po rozwodzie. Jednakże, może się zdarzyć tak, że sąd zasądzi odpowiednią kwotę od jednego z rozwiedzionych małżonków na rzecz byłego małżonka. W jakich sytuacjach można zostać obciążonym obowiązkiem alimentacyjnym względem byłego małżonka?
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Powyższe oznacza, że uprawnionym do otrzymania alimentów po rozwodzie jest małżonek niewinny rozkładu pożycia, ale także małżonek współwinny rozkładu pożycia. Obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka dotyczyć będzie zatem sytuacji, kiedy doszło do rozwodu bez orzekania o winie, ale również, gdy rozwód został orzeczony z winy obu stron.
Zobowiązanym do płacenia alimentów po rozwodzie na rzecz drugiego małżonka będzie wówczas także jeden z małżonków, który został uznany za niewinnego rozkładu pożycia (przy rozwodzie bez orzekania o winie), bądź małżonek współwinny (przy rozwodzie z orzekaniem o winie).
Warunkiem otrzymania alimentów od byłego małżonka jest pozostawanie w niedostatku. Ustawa nie definiuje pojęcia niedostatku, jednakże należy przyjąć, że niedostatek oznacza niemożność zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb, czyli takich, które zapewniają normalne warunki bytowe. Małżonek znajdujący się w niedostatku musi udowodnić zaistnienie powyższej przesłanki. Dowodami potwierdzającymi niedostatek małżonka mogą być wszelkiego rodzaju dokumenty, np. PIT, paragony, faktury VAT, a także zeznania świadków. Dzięki zgromadzonemu materiałowi dowodowemu, będzie możliwe ukazanie dysproporcji w dochodach i wydatkach małżonka, który ze względu na swoją sytuację, czyli pozostawanie w niedostatku, może ubiegać się o alimenty od byłego małżonka.
powrót